Zapobieganie przenoszeniu się dźwięków w studiach fitness – rozwiązania systemowe

Współczesny styl życia, moda na wysportowaną sylwetkę czy siedzący tryb pracy powodują, że coraz szersze rzesze ludzi uprawia amatorsko sport, biega czy ćwiczy. Jak grzyby po deszczu powstają siłownie i kluby fitness. Zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich rozrost sieci klubów fitness jest bardzo zauważalny. Wiele firm i korporacji popiera korzystanie z tej formy rekreacji, udostępniając swoim pracownikom darmowe wejściówki do klubów fitness lub wręcz tworząc sale do ćwiczeń dla swoich pracowników w miejscu pracy. W kompleksach mieszkalnych i apartamentowcach o wysokim standardzie staje się to również powszechne.

Niestety przynosi to ze sobą również pewne uciążliwości. Wychodząc na przeciw wymogom użytkowników coraz częściej kluby otwarte są przez 24 godziny na dobę. Hałas i generowane przez urządzenia wstrząsy słabo lub wręcz niezauważalne w ciągu dnia, stają się w nocy problemem. Dodatkowo pomieszczenia w których urządza się takie sale do ćwiczeń, pierwotnie nie były na taką działalność przewidziane. Stąd też powstaje konieczność poprawy komfortu akustycznego poprzez odpowiednie izolowanie posadzek i ścian. Zwłaszcza posadzki nastręczają najwięcej problemów. Źle izolowane są wstanie przenieść drgania i tzw. wtórne dźwięki powietrzne poprzez strukturę budynku nawet na najwyższe kondygnacje. Dodatkowo różnorodność urządzeń do ćwiczeń, ich ilość, ilość osób jednocześnie ćwiczących a nawet ich waga utrudniają rozwiązanie tych problemów. Stąd też w zależności od stref na jakie podzielone są studia fitness (cardio, spinning, wolne ciężary, gimnastyka i taniec) dobiera się odpowiednie rozwiązania. Wibroizolacja sp. z o.o. autoryzowany dystrybutor firmy Getzner ma w swojej ofercie specjalnie opracowany system izolowania posadzek o ogólnej nazwie g-fit umożliwiający dobór izolacji do każdej ze stref:

g.fit-shock absorb: do izolowania podestów do podnoszenia ciężarów

g-fit-impact: do izolowania posadzek w strefach wolnych ciężarów, crosfit i treningu siłowego,

g-fit-cardio: do izolowania strefy cardio i urządzeń siłowych,

g-fit-aerobic: do izolowania stref aerobiku, tańca, sportów walki.

Dodatkowo ze względu na skuteczność system podzielono na klasy: basic, pro, advance i extreme, gdzie basic i pro przeinaczone są do bardziej amatorskiego zastosowania advance i extreme do klubów gdzie np. podnoszenie ciężarów uprawiane jest profesjonalnie.

System składa się z mat, pasów oraz bloczków wykonanych z elastomerów Sylomer®, Sylodyn® i Sylodamp® dobieranych zależności od wymogów i umożliwia osiągnięcie stopnia tłumienia nawet do 42 dB (g-fit- impact.). Poza świetnymi właściwościami tłumienia dźwięków i izolowania od wstrząsów, dodatkowymi zaletami są

- prostota ich montażu,

- wysoka obciążalność,

- trwała elastyczność (brak zmęczenia materiału)

- możliwość doboru pod różne rodzaje posadzek i nawierzchni

- stosunkowa niewielka grubość.

Wibroizolacja sp. z o.o. autoryzowany dystrybutor firmy Getzner ma również rozwiązania dla już istniejących klubów, gdzie wystąpiły problemy z przenoszeniem się wstrząsów, a wymiana warstw posadzkowych nie wchodzi w grę. Uniwersalne podkładki, do stosowania bezpośrednio pod stopy bieżni czy orbiterów o nazwie g-fit-gear są wstanie znacznie wytłumić i izolować występujące wstrząsy. Podkładki te można dopasować do stopek urządzeń różnych producentów.

Także na przenoszenie dźwięku przez już istniejące ściany i stropy mamy gotowe rozwiązanie. System paneli ZIPS jest w stanie poprawić izolacyjność dźwiękową ścian do 12 dB, charakteryzując się przy tym niewielką grubością 53 mm (Zips Vector) i prostotą montażu, ponieważ jest mocowany bezpośrednio do ścian i stropów bez dodatkowej podkonstrukcji.

Wibroizolacja sp. z o.o. autoryzowany dystrybutor firmy Getzner jest w stanie zaproponować skuteczne rozwiązania indywidualne, dobrane do zastanej sytuacji i zgodnie z życzeniami klientów.