Kup
bilet
Czy ćwiczenia w domu są równie efektywne, co na siłowni?

W dobie zamknięcia siłowni wielu miłośników aktywności fizycznej postawiło na ćwiczenia w domu. Pytanie, czy takie przygotowanie pozwala utrzymać formę, czy jedynie zapewnić sobie odrobinę ruchu?

Ćwiczenia w domu wymogiem utrzymania formy

Zamknięcie siłowni w październiku spotęgowało nie tylko sprzeciw branży fitness, ale również fanów ruchu. Choć tym razem rząd nie zamknął ludzi w domach i nie ograniczył możliwości wychodzenia na zewnątrz, to wszyscy miłośnicy sportu musieli pogodzić się z tym, że do ćwiczeń dysponować będą jedynie sprzętem, który mają we własnych czterech ścianach.

KLIENT. ŁATWIEJ GO UTRZYMAĆ NIŻ POZYSKAĆ NOWEGO. JAK TO ZROBIĆ?

I tak, ćwiczenia w domu pomagają. Większość producentów rozszerzyła swoje oferty o sprzęt, z którego mogą korzystać klienci detaliczni. Prawdziwy renesans przeżyły maty do ćwiczeń, gumy, niewielkie ciężary czy też skakanki, dzięki którym możliwe jest zrobienie zarówno zajęć typu cardio, jak i lekkiego treningu obciążeniowego.

ćwiczenia w domu

Bez normalnego treningu się jednak nie obędzie

Pierwszy lockdown pociągnął za sobą polecenie zostania w domu. Przerwano rozgrywki sportowe, a zawodnicy ponad miesiąc spędzili w domach. Większość z nich w konsultacji z trenerami przygotowania fizycznego wykonywała ćwiczenia w domu, że podtrzymać choć cień dawnej formy.

– Codzienna joga, brzuszki, trochę bawię się z piłką. Ćwiczę z trenerami personalnymi na YouTube. Biorę też małżonkę na barana i robię przysiady. Czasami wykonuję tabatę, skaczę na skakance. To nie są jednak te same treningi, co zajęcia w hali. Nawet jeśli bym wiedział, że już nie wejdę na parkiet w tym sezonie, ćwiczenia te wykonywałbym sam dla siebie. Coś trzeba robić. Jakikolwiek ruch jest lepszy od ciągłego leżenia na kanapie – mówił jakiś czas temu w jednym z wywiadów Dawid Konarski, reprezentant Polski w siatkówce.

Podobne opinie można usłyszeć z całego sportowego świata – jeśli dba się o formę, ćwiczenia w domu nie wystarczą.

Największy problem? Dla kulturystów

O ile sportowcy skupiający działanie na wysokiej formie fizycznej i dynamice są w stanie w dostateczny sposób zadbać o swoje potrzeby treningiem w domu czy cardio na zewnątrz, są typy zawodników, którym to nie wystarczy. Przede wszystkim brak możliwości ćwiczeń dotyka kulturystów. Oczywiście, można zakupić sztangi i ciężary, ale jest to raczej spory wydatek. Sztanga 50 kg może kosztować nawet 800 zł, a to przecież nie jedyne obciążenie, które jest potrzebne do ćwiczeń. Nie zastąpi się również sprzętu do treningu obwodowego.

Kto może ćwiczyć? Wyłącznie profesjonaliści

Rząd nie zniósł zakazu funkcjonowania siłowni dla klasycznego konsumenta. Obecnie trenować mogą wyłącznie profesjonaliści, ale nie wszyscy właściciele klubów otwierają mimo tego swoje drzwi. Żeby jednak stać się profesjonalistą, kiedyś trzeba być amatorem. Zamknięcie obiektów to poważny cios skierowany w stronę tych, którzy dzięki codziennej pracy nad sportem myślą o wkroczeniu na drogę bardziej zaawansowaną. No chyba, że władzy chodzi o to, by każdy szybko dostał legitymację zawodowca od poszczególnych związków, by można było normalnie trenować. W tym przypadku rządowi należy pogratulować kreatywności.

ZAKWASY PO TRENINGU – JAK SIĘ ICH POZBYĆ?

Każdy, któremu bliska jest branża fitness, nie może przegapić FEM. Eksperci z wieloletnim doświadczeniem, najlepsi praktycy w branży, jak również osoby, które nie mogą żyć bez treningu – tych wszystkich ludzi spotkasz 12 maja w Warszawie.
My też tam będziemy. Zarejestruj się już dziś!

Facebook Kongres FEM

Edukacja trenerów personalnych i instruktorów? Najlepszym kompendium wiedzy jest Kongres FEM.

Zobacz także program wydarzenia!

PROGRAM KONGRESU FEM